Leblebi denince ilk akla gelen 1370-1390 yıllarında Şeyh Murat Gazi ‘ nin vefatından sonra Arnavut bir ustadan Tavşanlılı bir ustanın öğrenimi ile başlamıştır. 17. Yüzyılda İstanbul’ da 100 dükkan ve 400 çalışanın olduğu söylenir.
Serinhisar’ da leblebiyi 1965 yılında ilk yapan sarı leblebici MUSTAFA PİŞKİN’ dir. Günümüzde nohut ülkemizin en verimli tarlalarından tedarik edilmektedir. Uşak, Burdur, Yeşilova öncelikli olan yerlerdir. Serinhisar bu sektörde çok hızlı gelişme sağlayarak üretimde teknolojiyi ve kooperatik örgütlenmesini başarılı bir ilerleme yaparak leblebi ticaretini hızla sürdürmektedir.
Çorum, Elazığ, Afyon Sandıklı, Kütahya – Tavşanlı, Manisa – Kula, ve Kızılcanın üretimde ve sektörde gerilediği Serinhisar’ ın önünü açmış olup, ihracat ve pazarlamada kendini kanıtlamıştır.
Leblebinin oluşumunda kullanılan araçlar; ISITMA, ELEME, KAVURMA MAKİNASI ve BAKIR TAVALAR kullanılmaktadır. Nohut’un leblebiye dönüşmesi önceden terbiye edilmiş 13 farklı işlemden geçerek 130 ile 150 derece ateşte kavrulur. Bu işlem yaklaşık 2 ay gibi bir zamanda nohut leblebiye dönüşür.
Serinhisar ilçesinde bulunan dünyanın ilk ve tek Serinhisar Leblebi Sanayi sitesinde 168 fabrika bulunmaktadır. Günde 120 ton ayda 35 bin ton leblebiyle beraber 39 çeşit üretilen leblebiler yaklaşık 40 Ülkeye ihraç ediliyor. Yıllık 300 – 350 milyon liralık ihracat yapan ülkeler arasında BALKANLAR ve ORTA DOĞU yer almaktadır. Üretim yapan işletmelerin %70 i toptan % 10 u perakende satış yapmaktadır. Diğer %20 si hem toptan hem perakende olarak faaliyet göstermektedir. Çorum leblebi ihtiyacını Serinhisar daki fabrikalardan temin etmektedir.
Dünyadaki leblebi üretiminin %65 i TÜRKİYE de , TÜRKİYE deki üretimin %80 i SERİNHİSAR da yapılmaktadır. 2009 yılında Coğrafi işaret ile işaretlenmiştir. Coğrafi işaret tescili ve kalitesi ; kökenin bulunduğu yöre , alan , bölge veya ülke özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Yöreden elde edilmiş hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlanır.
Leblebinin sağlık acısından faydaları önemli bir protein kaynağıdır. 50 gr leblebide 7 ile 15 gr protoin vardır. Sindirim sistemini düzenler şişkinliği giderir, kabızlığı önler ve içerisinde bulunan lif sayesinde kalbi korur.
Serinhisar da 2001 yılından itibaren festivaller, tv programları, yol üzeri mağazalar sayesinde yeni pazarlar tüketiciler kazanmakta olup uluslar arası pazarda tanınıyor olmasıdır.