13 Haziran 2017
TRT Haber kanalında Memleketten Haber Var programında Serinhisar Leblebisinin tanıtımı yapıldı.

 

TRT Haber kanalında Memleketten Haber Var programında Serinhisar Leblebisinin tanıtımı yapıldı. 

Canlı olarak yayınlanan programda leblebi ile ilgili genel bilgiler verilirken, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Gıda Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Nas ve leblebi üreticisi Ramazan Arslan canlı yayın konukları oldular.

Programda Denizli, Türkiye'nin leblebi deposu olarak nitelendirilirken, Denizli'nin Türkiye leblebi ihtiyacının %80'ini, Serinhisar'ın da bu oranın %75'ini karşıladığı vurgulandı.

Leblebinin aroması yüksek doğal bir ürün olduğunu belirten Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, “Leblebi bir aile sanatıdır. Üstelik katkı maddesi kullanılmadan üretilen doğal bir üründür. Bu coğrafyada iyi tüketilen bir yiyecektir. Hep iç piyasaya hem de dış piyasaya bu ürün sunulmaktadır” dedi. Çorum'un markalaşma konusunda iyi adımlar attığını da belirten Tefenlili, “Çorum yol güzergahında perakende olarak satılması ve markalaşma işini iyi yapıyor.

Tabi bizim leblebimizin orada satılmasından biz zevk duyuyoruz. Bu ürünün Türkiye çapında tüm illerde yayılmasını istiyoruz. Büyükler çok iyi bilir, eskiden cips türü yiyecekler olmadığı için büyüklerimiz ceplerimize leblebi ve üzüm koyarlardı. Biz de çocuklarımızın sağlıksız cipsler yerine sağlıklı doğal ürünler yemesini istiyoruz” dedi.

Gıda Uzmanı Prof.Dr. Sebahattin Nas ise nohutun ısıtma ve kavurma gibi çok teknolojik işlem gerektirmeyen geleneksel yöntemlerle leblebi haline geldiğini belirterek “Üretim esnasında herhangi bir gıda maddesi kullanılmıyor. Tamamen natürel koşullarda üretiliyor. Nohut protein ve karbonhidratlarıyla tüm besleyici özellikleri üzerinde barındırıyor.

Bu nedenle sindirime yardımcı, bağırsak hareketlerine yardımcı olan ve asitliği düzenleyici dengeli bir besin üyesi. Tüm yaşlardaki insanların rahatlıkla tüketebileceği bir besin maddesi. O nedenle özellikle okul çağındaki çocukların ve gençlerin tüketmesinin çok faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Leblebi üreticisi Ramazan Arslan ise leblebinin üretim aşamaları konusunda bilgi verirken, şu ifadelere yer verdi “Leblebi, çok kaliteli bir nohut, çok kaliteli bir işçilik ve özverili bir çalışmayla yaklaşık 2, 2,5 ay süren bir süreçte üretiliyor. 25 çeşit ürünümüz var ve Türkiye'de tek leblebiciler sanayi sitesi Serinhisar'da. Sitemizde yaklaşık 96 ve yine site dışında yaklaşık 50 imalatçımız var. Serinhisar'a 'Leblebinin Başkenti' diyebiliriz” dedi.

Programda ayrıca 1970'li yılların başında Denizli'de neredeyse hiç leblebi üretimi olmadığı fakat o yıllardan sonra yapılan büyük atılımlarla Türkiye'de söz sahibi olduğu bilgileri verildi.